Co proponują nam sklepy kusznicze?

Co proponują nam sklepy kusznicze?

W wielu krajach posiadanie kuszy w celach sportowych lub kolekcjonerskich jest legalne, jednak w Polsce na tego typu broń cięciwową trzeba posiadać pozwolenie. Proces jego uzyskiwania jest dość żmudny, jednak to jedyna możliwość, aby móc zakupić kuszę, którą można potem wykorzystywać na przykład w celach dydaktycznych.

Różne typy kusz dostępnych w sklepach

sklep z kuszamiDopiero po pozytywnym zatwierdzeniu wniosku i po przejściu weryfikacyjnego egzaminu ze znajomości ustawy o posiadaniu broni, możemy odwiedzić sklep z kuszami dla profesjonalistów w celu wyboru broni, która będzie spełniać nasze wymagania – w celach kolekcjonerskich doskonale sprawdzają się średniowieczne repliki, które dzięki starannemu wykonaniu przypominają broń używaną w XIV wieku. Pożądaną pozycję dla kolekcjonerów stanowi także kusza pistoletowa, która jest o wiele mniejsza niż klasyczne kusze, a przy tym swoim kształtem przypomina pistolet. Może być też używana za pomocą jednej ręki. Oprócz tego w ofertach sklepów znajdziemy kusze refleksyjne oraz bloczkowe. Te refleksyjne charakteryzują się większym hałasem podczas strzelania, jednak w obu przypadkach producenci proponują tłumiki montowane do cięciwy, które sprawiają, że użytkowanie kuszy jest nieco cichsze.

sklep z kuszamiW niektórych krajach możliwe jest korzystanie z kusz w celach łowieckich, dlatego sklepy kusznicze oferują też dodatkowe wyposażenie do kusz, które ma sprawić, że polowanie będzie bardziej skuteczne. To między innymi dalmierze oraz kolimatory. Dalmierze pozwalają na precyzyjne zmierzenie odległości między strzelcem a danym obiektem, mają zasięg nawet 1,5 km. Celowniki kolimatorowe również wzmacniają precyzję strzału. Kusznik powinien być zaopatrzony także w odpowiednią liczbę bełtów, do których przechowywania niezbędny będzie kołczan. W ofercie producentów znajdziemy nowoczesne kołczany sportowe, jak i wykonane z równie wysokiej jakości materiałów kołczany, które swoim wyglądem przypominają te używane w średniowieczu. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które pasjonują się uczestnictwem w historycznych rekonstrukcjach – w przypadku rekonstruowania jakiejś średniowiecznej bitwy z udziałem kuszników, replika średniowiecznej kuszy i taki kołczan sprawdzą się znakomicie.

Bez wątpienia kusznictwo jest dosyć drogim hobby, jednak to w żaden sposób nie powstrzymuje pasjonatów. Ponadto organizowane zawody sportowe w strzelaniu z kuszy także stają się coraz bardziej popularne. Wśród amatorskich „dyscyplin” wymienia się łowiectwo podwodne, polegające na nurkowaniu w celu upolowania ryb za pomocą kuszy.

Komentarze są wyłączone.