Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Jeśli podczas wakacji w ciepłych krajach ma się ochotę na eksplorowanie podwodnych krain, to warto zdecydować się na kurs nurkowania. Po takim kursie będzie można nurkować turystycznie pod opieką doświadczonego nurka. Kurs pozwoli nabyć podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne do nurkowania turystycznego z nadzorem.

Wszystko o kursie nurkowania

kurs na nurkowanieNa taki kurs można wybrać się już od 14 roku życia, oczywiście, za zgodą rodziców. Po ukończeniu kursu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdobywać kolejne poziomy zaawansowania. Podstawowy kurs nurkowania turystycznego pod nadzorem składa się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Na zajęciach teoretycznych kursant zdobędzie wiedzę na temat sprzętu do nurkowania, technik i bezpieczeństwa nurkowania. Zajęcia praktyczne nauczą go, jak prawidłowo wykonywać zanurzenia oraz wynurzenia, jak prawidłowo nurkować oraz jak powinno wyglądać awaryjne wynurzanie. Aby przystąpić do podstawowego kursu nurkowania, należy umieć pływać, a tę umiejętność ocenia instruktor. Trzeba również mieć orzeczenie od lekarza, który nie stwierdził przeciwwskazań do nurkowania lub należy posiadać oświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza. Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z nurkowaniem, muszą ukończyć specjalny kurs przygotowawczy. Jeśli celem jest wstępna nauka nurkowania – Poznań jest miastem, w którym znajduje się szkoła oferująca kursy nurkowe zarówno podstawowe, jak i specjalistyczne.

nurkowaniePo odbyciu wstępnej nauki nurkowania kursant zdobywa stopień PTN, czyli Płetwonurek Turystyczno Nadzorowany. Osoba, która skończyła kurs, może nurkować w towarzystwie instruktora, przewodnika nurkowego lub osoby, która posiada stopień P3 lub P4. Głębokość, na jakiej można nurkować po podstawowym kursie to 12m. Podczas szkolenia kursant zdobędzie wiedzę oraz kwalifikację do samodzielnej obsługi sprzętu nurkowego podstawowego, oraz pomocniczego. Do tego rodzaju sprzętów zalicza się maskę, fajkę, płetwy, skafandry, buty, rękawice, pas balastowy oraz narzędzia do cięcia. Dzięki kursowi można odbywać nurkowania turystyczne w ciepłych, przejrzystych wodach na całym świecie. Aby móc samodzielnie nurkować, należy ukończyć kurs stopnia P1, który daje możliwość nurkowania na głębokości do 20m z równorzędnym partnerem.

Na kursie tego stopnia kursant posiądzie również niezbędne umiejętności ratownicze. Przed przystąpieniem do kursu na stopień P1 nie jest wymogiem posiadanie stopnia PTN. Można udać się na taki kurs, nie posiadając żadnych umiejętności nurkowych. Kurs PTN jest dla osób, które chcą sobie nurkować rekreacyjnie, podczas wakacji i nie zależy im na podnoszeniu swoich kwalifikacji. Osoby, które chcą rozwijać się w nurkowaniu mogą iść od razu na kurs P1.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Wejdź na stronę www.arcodive.pl!

Komentarze są wyłączone.