Jak zachować bezpieczeństwo na spływie kajakowym?

Jak zachować bezpieczeństwo na spływie kajakowym?

Spływ kajakowy to przyjemna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy odbywa się on na spokojniejszych, czy nieco bardziej wartkich rzekach, koniecznie należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Ich przestrzeganie pozwoli zredukować ryzyko urazu lub wypadku do minimum.

Podstawowe zasady podczas spływu kajakiem

spływ kajakowyJednym z najpopularniejszych kierunków na spływy kajakowe są Kaszuby – liczne rzeki i potoki zachęcają do aktywnego spędzania czasu zarówno osoby początkujące, jak i znające środowisko tego sportu. Zachowanie bezpieczeństwa podczas spływu rozpoczyna się już od odpowiedniego przygotowania. Koniecznie należy zabrać ze sobą apteczkę i zabezpieczyć ją przed utonięciem. Bardzo ważna jest także znajomość udzielania pierwszej pomocy w razie najróżniejszych wypadków. Koniecznie należy dobrać trasę do swoich umiejętności – w razie wątpliwości warto poprosić o pomoc osobę doświadczoną, znającą okoliczne rzeki. Należy także zaopatrzyć się w kamizelki ratunkowe, które w razie wywrotki pomogą utrzymać się na powierzchni i uchronią przed podtopieniem. Dla osób wybierających się na kajaki Kaszuby są bardzo dobrą opcją – znajdują się tutaj trasy zarówno dla początkujących, jak i poszukujących nieco bardziej ekstremalnych przygód. Przed wypłynięciem należy poznać podstawowe techniki wiosłowania oraz omijania napotkanych przeszkód. Etap ten jest szczególnie ważny w przypadku osób początkujących.

spływ kajakowyPodczas spływu należy zachować odpowiednie odstępy pomiędzy uczestnikami, by uniknąć zderzenia oraz wywrotki. Wypływając w większej grupie należy zwracać uwagę na osoby mniej doświadczone, by w razie potrzeby szybko i sprawnie móc udzielić im niezbędnej pomocy. Zasady, które należy przestrzegać podczas spływu kajakami to także niewypływanie po zmroku, ani pod wpływem alkoholu. Osoby niedoświadczone powinny wyruszać wraz z osobami znającymi się na tym sporcie – samotne wędrówki przeznaczone są dla wprawionych kajakarzy. Nawet na najłagodniejszej rzece można spotkać różne niebezpieczeństwa, wywrócone konary drzew, czy słabe umiejętności uczestników – warto sobie z tego zdawać sprawę i wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji. Przede wszystkim należy odpowiednio przećwiczyć wsiadanie oraz wysiadanie z kajaka, by zminimalizować ryzyko wywrotki. Warto także wiedzieć, jak w razie wywrotki się zachować, by bezpiecznie opuścić kajak.

Woda to niepozorny, lecz bardzo niebezpieczny żywioł. Decydując się na wyprawę kajakiem – także bardzo łagodnymi potokami, należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Przygotowana apteczka, czy ubrana kamizelka mogą uratować zdrowie i życie w razie wypadku.

Komentarze są wyłączone.