Kajak jedno- czy dwuosobowy? Który wybrać?

Kajak jedno- czy dwuosobowy? Który wybrać?

Miłośników spływów kajakowych przybywa. Nic w tym dziwnego, skoro jest to jedna z ciekawszych forma aktywności fizycznej, która pozwala dodatkowo dobrze spędzić czas, jak również podziwiać otaczającą nas przyrodę.

Kajaki dla dwóch osób

kajakiPrzybywa też wypożyczalni kajaków, które udostępniają dobrej jakości sprzęt. Nie każdy jednak wie, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Zdecydować się na kajak jedno- czy dwuosobowy? Podpowiadamy. Kiedy wybieramy się na spływ kajakowy, warto, by choć jeden z uczestników wyprawy posiadał elementarną wiedzę z zakresu kajakarstwa. Nie jest to aktywność wymagająca szczególnych zdolności (o ile mowa o kajakarstwie nizinnym), niemniej warto, by w pobliżu zawsze znajdował się ktoś, kto doradzi i podpowie, jak zachować się w trudnych sytuacjach. A tych na spływach nie brakuje. Zdarza się, że konieczne jest pokonanie jakieś przeszkody lub też ma miejsce sytuacja awaryjna, np. przewrócenie kajaka. Trzeba tez wiedzieć, jaką techniką wiosłować oraz jak taki sprzęt zachowuje się na nurcie. Niemniej ważny jest wybór właściwego kajaka.

kajakiW tej materii wiele podpowiedzieć mogą pracownicy wypożyczalni, w której do wyboru są najczęściej jedno- i dwuosobowe kajaki – Wkra jest rzeką często wybieraną na spływy, stąd też w miejscowościach nad nią położonych wiele jest profesjonalnych miejsc oferujących tego rodzaju usługi. O czym należy więc pamiętać? Najważniejszy jest dobór osad. Osoba niedoświadczona nie powinna płynąć samodzielnie, a więc kajak jednoosobowy nie jest dla niej. W trakcie spływu powinien jej towarzyszyć ktoś, kto ma już jakieś doświadczenie (choćby minimalne) oraz potrafi dobrze pływać i nie traci głowy, gdy znajdzie się w wodzie. Wielu specjalistów podpowiada również, by tworzyć osady mieszane, w których z tyłu siedzi mężczyzna, z przodu zaś – kobieta lub dziecko. Panowie mimo wszystko mają więcej siły, co przyda się podczas pokonywania przeszkód, przenosek oraz długiego wiosłowania. Na dziobie usiąść powinien lżejszy kajakarz i to on będzie narzucał tempo wiosłowania, przy czym osoba siedząca z tyłu będzie sterować kajakiem dwuosobowym. Dobrze przygotowany spływ kajakowy to wspaniała wycieczka, pełna przygód i pozytywnych emocji.

By jednak tak się stało, należy odpowiednio wybrać sprzęt, jak również zadbać o bezpieczeństwo. Właściciel wypożyczalni jest zobowiązany wyposażyć każdego kajakarza w kamizelkę asekuracyjną. I choć w teorii nie trzeba mieć jej na sobie, praktyka pokazuje, by mimo wszystko ubrały ją dzieci i osoby, które nie potrafią dobrze pływać.

Komentarze są wyłączone.