Rowery – jakie wybrać?

Rowery – jakie wybrać?

Dawniej nie było wielkiego wyboru jeśli chodzi o rowery. Model był jeden lub dwa w sklepie, kolory też były standardowe i jedynie rowerki dziecięce nieco odbiegały od standardów. Teraz to się zmieniło.

Rowery dla każdego

rowery elektryczneW sklepach można dostać rowery w dowolnym kolorze, zwykłe i specjalistyczne (na przykład dla niepełnosprawnych, czy dla przewozu zwierząt), droższe i tańsze. Jest także wiele rodzajów rowerów. Są rowery elektryczne z silnikiem, rowery górskie, miejskie, crossowe i trekkingowe. Ich wybór zależy od tego, gdzie będziemy się nim poruszać, jak często i jaką mamy kondycję. Jeśli rower będzie nam służył do jazdy rekreacyjnej, okazjonalnej i będziemy się nim poruszali tylko po mieście to dobrym wyborem jest rower miejski lub holenderski. Oba idealnie sprawdzą się na gładkich ścieżkach rowerowych. Są to rowery do jazdy raczej spokojnej, niż wyczynowej. Nie posiadają one specjalnych trybów czy właściwości. Nieco inne są rowery holenderskie. Łatwo je rozpoznać ze względu na to, że jako jedyne mają kierownicę ustawioną bardzo wysoko. Wtedy nie jedzie się na nich w pozycji pochylonej, tylko wyprostowanej. Jest to dla wielu osób bardzo dobra opcja. Nie obciąża się tak rąk, ani kręgosłupa, trzyma się prostą postawę, niektórzy również twierdzą, ze się tak nie męczą.

rowery elektryczneTaki rower posiada również koszyk zamontowany z przodu na kierownicy, co jest wygodnym rozwiązaniem. Również dla osób, które wolą jeździć spokojniej, na krótszych dystansach odpowiedni będzie rower elektryczny. Jest to rower posiadający silnik, który wspomaga jazdę. Można jeździć bez niego, wtedy jazda jest taka jak na zwykłym rowerze, lub też przełączyć na opcję wspomagania i mieć dodatkowe wsparcie podczas jazdy. Rower elektryczny jest idealny dla osób po kontuzjach, chorowitych, czy bez kondycji. Dzięki silnikowi jazda będzie łatwiejsza i mniej obciążająca. Dla miłośników mocnych wrażeń najlepszy będzie rower górski. Jest idealny do jazdy nie tylko po górach, ale po każdym trudnym terenie, na przykład po lesie. Taki rower posiada nieco szersze opony i jest solidniej wykonany, ze względu na ryzyko wypadków. Taki rower nie będzie jednak dobry do jazdy po mieście, to typowy rower wyczynowy, a nie rekreacyjny. Jeśli interesuje nas jazda i po mieście i po przełajach to najlepiej jest wybrać rower crossowy lub trekkingowy, które są uniwersalne.

To tylko podstawowe informacje odnośnie wyboru rowerów. Trzeba zwracać uwagę również na solidność wykonania, wielkość kół, kształt ramy, liczbę przerzutek, czy możliwość dokupienia akcesoriów dodatkowych.

Komentarze są wyłączone.