Wygodne buty, odzież i impregnat nikwax – podstawa dla aktywnej turystyki

Wygodne buty, odzież i impregnat nikwax – podstawa dla aktywnej turystyki

Każdy, kto wybiera się na wypad w teren na dłużej niż godzinę dwie lub w teren trudniejszy, jak na przykład góry, dobrze wie, jakie znaczenie ma odpowiednia odzież. W czasie wędrówki nic nie powinno obcierać lub uwierać, lepić się do ciała ani wpływać negatywie na swobodę ruchów.

Nikwax chroni odzież

nikwaxObecnie sklepy turystyczne, stacjonarne i internetowe, oferują bardzo szeroki wybór specjalistycznej odzieży. Wykonuje się ją z lekkich, przewiewnych materiałów, gwarantujących dobrą wentylację. Dzięki nim każda wyprawa będzie o wiele przyjemniejsza i można zaoszczędzić sobie nieprzyjemności takich jak opisane powyżej. Odzież powinna być też ciepła i chroniąca przed wodą. W utrzymaniu lub poprawieniu tej ostatniej właściwości pomagają dostępne na rynku preparaty, takie jak impregnat niedrogi nikwax i inne preparaty z tej serii. Pozwalają one, w zależności od produktu, na łagodne, ale skuteczne wypranie odzieży czy nałożenie na nią warstwy hydrofobowej. Ponieważ preparat dociera do każdej części ubrania, także łączeń i szwów, to ochrona przed wilgocią jest nałożona dokładnie i równomiernie. Należy jednak liczyć się z koniecznością regularnego powtarzania nakładania impregnatu nikwax, ponieważ ochronna warstwa z czasem (lub kolejnym praniem) może tracić swoje właściwości.

nikwaxJednak jako ochrona tymczasowa sprawdza się dobrze, więc jest godnym polecenia rozwiązaniem na dłuższe wycieczki, w czasie których grozi załamanie pogody. Amatorzy turystyki aktywnej doceniają, poza odzieżą, odpowiednie obuwie. Właściwie dobrane buty powinny być dopasowane i wygodne. Nie mogą uwierać i obcierać ani powodować dyskomfortu w czasie noszenia. Dobrze, jeśli są wodoodporne i wystarczająco wytrzymałe, aby odpowiednio chroniły stopę. Do takiego obuwia zaliczają się na przykład buty chiruca, które są coraz chętniej wybierane przez turystów. Ze względu na odpowiednią mieszankę gumy na podeszwie i jej wzorowi, chiruca zapewniają należytą przyczepność w różnorodnych warunkach pogodowych. Podobnie sprawują się buty meindl, tworzone jako buty do różnych warunków. Nowoczesne materiały, mieszanki i sprawdzone sposoby łączenia materiałów pozwalają na tworzenie relatywnie szczelnych butów. Dzięki nim każda wyprawa będzie o wiele bardziej udana. Do ubrania warto dodać coś, dzięki czemu nie zmoknie się, a w razie czego można przenocować.

Niekoniecznie musi to być namiot turystyczny. Wystarczy peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa – nie zajmą wiele miejsca w plecaku, a mogą okazać się bardzo przydatne. Na pewno też będą wygodniejsze od parasola.

Komentarze są wyłączone.