Wyposażenie żeglarza na długi rejs jachtem

Wyposażenie żeglarza na długi rejs jachtem

Współczesna żegluga jest o wiele bezpieczniejsza niż przed laty. Dzięki rozwojowi technologii, dzieleniu się wiedzą i testowaniu różnych rozwiązań z łatwością można znaleźć rzeczy dedykowane stricte żeglarzom, przystosowane do nawet najgorszych warunków, jakie mogą go spotkać na morzu.

Osprzęt żeglarski i dla żeglarzy

osprzęt żeglarski Przykładem w tej kategorii niewątpliwie jest wyposażenie jachtów. Nawet patrząc na tę kwestię jedynie z punktu widzenia komfortu życia na jachcie, wygodne toalety, dostęp do prysznica i bezpieczna kuchenka to ogromny progres w porównaniu z tym, co można było znaleźć na jachtach jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W czasie długiego rejsu można je docenić jeszcze bardziej niż zwykle. Następna bardzo ważna część wyposażenia to elektronika jachtowa, pozwalająca na bezpieczną, dokładną nawigację oraz stały kontakt ze światem i sprawdzanie na bieżąco informacji o pogodzie, co dla żeglarzy ma kluczowe znaczenie. Dzięki różnorodnym wskaźnikom, antenom, odbiornikom GPS, echosondom, radiotelefonom i innym, nie tylko pływa się bezpieczniej, ale ma się również możliwość wezwania pomocy, jeśli będzie taka potrzeba. Lub też pomoc może namierzyć jacht, korzystając na przykład z radarów. Można też bez obaw zapuścić się nawet na nieznane wody, jeśli tylko ma się ich dokładną mapę, na której zaznaczone są niebezpieczne miejsca lub… dostęp do internetu, gdzie można znaleźć porady żeglarskie dotyczące różnych tematów, w tym konkretnych tras żeglugowych.

osprzęt żeglarskiW czasie długiej podróży bardzo ważne jest też zabezpieczenie się na wiele losowych zdarzeń, jak na przykład uszkodzenie któregoś elementu. Na szczęście obecnie cały trwały osprzęt żeglarski jest łatwo dostępny, dlatego można zabrać w podróż wiele elementów zapasowych, które wykorzysta się w kryzysowej sytuacji na morzu lub w czasie spokojnej przerwy w marinie. Przed podróżą warto więc sprawdzić stan całego jachtu i wszystkich jego elementów, aby wiadomo było, jakie rzeczy wymagają naprawy, wymiany czy dokupienia części zapasowej. Dowolny sklep motorowodny będzie w stanie zaopatrzyć jacht w niezbędne części oraz takie elementy jak kamizelki ratunkowe czy odzież żeglarska. Nie należy lekceważyć tego tematu: w przypadku krótkiego przybrzeżnego rejsu czy weekendu na jeziorze nie będzie potrzebna odzież specjalistyczna.

Jednak przez długie rejsy, konieczność długiego przebywania na pokładzie, czy podróży w zimniejsze rejony, nie można się bez niej obyć. Dobrej jakości odzież żeglarska nie jest tania, jednak stanowi naprawdę znakomitą ochronę przez wiatrem, deszczem i zimnem.

Komentarze są wyłączone.